آموزش مشاغل به کودکان -موگه پارک

آموزش مشاغل به کودکان چه فوایدی دارد؟

آموزش مشاغل به کودکان یک فرصت عالی برای آن ‌ها است تا از سنین کمتر با دنیای مهارت‌ ها و توانایی ‌های مختلف آشنا شوند. ابتدایی ترین راه برای این آموزش این است که والدین کودکان خود را به خانه مشاغل کودک ببرند تا در آن جا، کودکان علاوه بر لذت و سرگرمی، از این مزایای ذکر شده نیز بهره مند شوند. در این مطلب، ما به بررسی اهمیت آموزش مشاغل به کودکان خواهیم پرداخت.

 

اهمیت آگاهی کودکان به مشاغل

به علت اینکه یک جامعه نیازمند به همه مشاغل مختلف است، لازم است که تمامی کودکان این جامعه از سنین پایین، با مشاغل گوناگون و همچنین ارزش اجتماعی آن ها آشنا شوند. زیرا این کودکان هستند که آینده یک جامعه را خواهند ساخت و حیات اجتماعی به آنان وابسته است. چنانچه در یک جامعه کودکان با انواع مشاغل آشنایی نداشته باشند و تنها تاکید بیش از اندازه بر روی بعضی شغل ها وجود داشته باشد، باعث زیان های جبران ناپذیری خواهد شد. به همین دلیل در مهد کودک ها و پیش دبستانی ها کودکان را از طریق راه های مختلفی مانند بازی با مونته سوری و استند های مختلف کسب و کار و مانند آن ها، با مشاغل مختلف آشنا می کنند.

 

نکات اخلاقی در زمینه آموزش مشاغل

لازم است که برخی از نکات رفتاری و اخلاقی در زمینه آموزش مشاغل به کودکان رعایت شود تا این تکنیک در کودک بهترین اثرگذاری را داشته باشد.

1.      احترام به کودکان

در آموزش مشاغل به کودکان، باید با آن ‌ها با احترام برخورد کرده و به آن ‌ها این اجازه را داد تا به تصمیمات خود پایبند باشند.

2.      ایجاد محیط امن

باید اطمینان حاصل شود که محیط آموزشی برای کودکان امن و محافظت شده است تا آن‌ ها بتوانند بدون خطر و استرس، مهارت ‌های جدیدی را یاد بگیرند.

3.      تشویق به همکاری

لازم است در این محیط، کودکان را تشویق کرد تا با یکدیگر همکاری کنند و از تجربیات یکدیگر یاد بگیرند.

4.      ارتقاء اخلاق حرفه‌ ای

آموختن اصول اخلاقی از موارد مهم دیگر است که باید آن را به کودکان آموزش داد. به این منظور که چگونه در محیط کاری و حرفه‌ ای رفتار کنند.

5.      توجه به تفاوت‌ ها

لازم است کودکان این نکته را بدانند که هر فرد می‌ تواند مهارت ‌ها و توانایی ‌های منحصر به فرد خود را داشته باشد و باید به این مسئله احترام گذاشته شود.

6.      تشویق به خلاقیت

باید کودکان را تشویق کرد تا خلاقیت خود را در آموزش مشاغل به کار ببرند و راه ‌های جدید برای حل مسائل پیدا کنند.

آموزش مشاغل به کودکان -موگه پارک

آموزش مشاغل به کودکان -موگه پارک

مزایای آموزش مشاغل به کودکان

به طور کلی، آموزش مشاغل به کودکان یک راه بسیار موثر برای توسعه مهارت ‌ها، خلاقیت، مشارکت و اعتماد به نفس آنان است. آموزش مشاغل به کودکان از همه جهات می ‌تواند سودمند باشد و فواید متعددی دارد. برای مثال در خانه بازی کودکان، در بخش مشاغل برای علاقه مندی کودکان به شغل میوه فروشی، از استند میوه استفاده می کنند. در بخش زیر به برخی از این فواید اشاره می‌ کنیم:

·         آشنایی با مشاغل و هدف ‌گذاری

چنانچه والدین از سنین پایین، کودک خود را با انواع مشاغل مختلف آشنا کنند، این کودک در بزرگسالی قادر است تا توانایی تصمیم گیری و هدف گذاری در زمینه شغلی خود را داشته باشد. علاوه بر این کودک با کسب اطلاعات لازم در مورد انواع شغل های مختلف، می تواند هدف از تحصیل و آموزش برای رسیدن به شغل آینده خود را بهتر درک کند. این گونه با اطمینان بیشتری در مسیر هدف و رویای شغلی خود گام برداشته و دچار تصمیمات زودگذر و هیجانی نخواهد شد.

·         افزایش اعتماد به نفس

کودکان با تجربه فعالیت‌ های شغلی و دیدن پیشرفت خود، اعتماد بیشتری به خودشان پیدا می‌ کنند و با موفقیت های زیادی در آینده مواجه می‌ شوند. شما می توانید جهت افزایش اعتماد به نفس کودک خود برای او استند آشپزخانه کودک و وسایل آن را تهیه کنید. کودک با بازی در این آشپزخانه، حس استقلال داشته و ساعت های زیادی می تواند سرگرم باشد.

·         آشنایی با جهان واقعی

والدینی که آموزش مشاغل به کودک خود را ضروری می دانند، باعث خواهند شد تا کودک آن ها با جوانب مختلف جامعه و جهان واقعی آشنا شود. این کودک می ‌تواند درک بهتری از نقش‌ ها و مسئولیت ‌های مختلف در جامعه پیدا کند و به عنوان یک شهروند فعال و مسئولیت ‌پذیر بزرگ شود.

آموزش مشاغل به کودکان -موگه پارک

·         شناخت بهتر کودکان از خود و علاقه‌ هایشان

کودکان می توانند با آموزش مشاغل در زمینه ‌های مختلف فعالیت کرده و علاقه‌ های خودشان را کشف کنند. گاهی اوقات ممکن است کودکان به مشاغلی مانند نقاشی، موسیقی، علوم، ورزش یا حتی کشاورزی علاقه‌ مند شوند. این آشنایی با مشاغل مختلف به کودکان کمک می ‌کند تا تصمیمات بهتری را درباره آینده شغلی خود بگیرند.

·         توسعه مهارت ‌های عملی و تجربی

آموزش مشاغل به کودکان می تواند به آن ها کمک کند تا مهارت‌ های عملی و تجربی خود را تقویت کنند. آن ها می ‌توانند مهارت ‌هایی نظیر استفاده از ابزار های مختلف، مدیریت زمان، حل مسئله و همکاری را درک و تمرین نمایند. تمرین این مهارت ‌ها در زندگی روزمره و در آینده شغلی‌ شان به کودکان کمک بسیاری می ‌کند. از نمونه وسایلی که باعث توسعه مهارت های عملی در کودکان می شود، بازی با وسایل آشپزخانه چوبی در مهد کودک ها و خانه های بازی است که کودکان را سرگرم می کند.

·         تقویت خلاقیت و تفکر خلاق

آموزش مشاغل به کودکان برای آن ها فرصتی را فراهم می‌ کند تا خلاقیت خود را در حل مسائل و خلق چیزهای جدید به نمایش بگذارند. آن ها ممکن است به راه‌ حل‌ هایی نوآورانه در زمینه مشاغل مختلف تفکر کرده و ایده ‌های خلاقانه خود را در عمل اجرا کنند. این مهارت برای زندگی شخصی و حرفه‌ ای آن ها بسیار حیاتی است.

آموزش مشاغل به کودکان -موگه پارک

آموزش مشاغل به کودکان -موگه پارک

·         تقویت مهارت ‌های اجتماعی

آموزش مشاغل به کودکان به آن ها این فرصت را می ‌دهد تا مهارت ‌های اجتماعی خود را تقویت کنند. آن ها با همکاری و هم فکری در فعالیت ‌های گروهی، می توانند مهارت ‌هایی مانند ارتباط موثر، همکاری، رهبری و حل تعارض را تقویت و تجربه نمایند. این مهارت ‌ها برای ارتباط موثر با دیگران و موفقیت در محیط ‌های اجتماعی ضروری است.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.