بازی هدفمند-موگه پارک

  معرفی چند بازی هدفمند با کودک

 

در مقاله قبل به معرفی و فواید بازی های ورزشی و حرکتی برای کودکان پرداختیم.بازی ‌ها یکی از راه‌ های موثر برای یادگیری و توسعه مهارت ‌های کودکان هستند. برای این منظور، والدین و مربیان می ‌توانند این بازی‌ ها را به عنوان یک روش آموزشی مؤثر در نظر بگیرند و زمان و وسایل مناسب برای انجام آن‌ ها را فراهم کنند. از نمونه وسایل بازی های هدفمند، می توان به مواردی مانند مونته سوری که به مهارت و دست ورزی کودکان کمک می کند، اشاره کرد. این فعالیت ‌ها نقش مثبتی در رشد و توسعه کودکان دارند و باید به عنوان یک بخش اساسی از برنامه آموزش و پرورش آن‌ ها در نظر گرفته شوند.

 

مهم ترین بازی های هدفمند برای کودکان

در ادامه مطلب در این بخش به معرفی چند مورد از شناخته شده ترین و مهم ترین بازی های هدفمند که جنبه آموزشی موثری بر روی کودکان دارد، می پردازیم:

·         بازی کارت های حافظه

یکی از بازی ‌های هدفمند که می ‌تواند به تقویت حافظه کودکان کمک بسیاری کند، بازی با کارت های حافظه است. این بازی با استفاده از کارت ‌هایی انجام می ‌شود که پر از شکل ها و تصاویر مختلف هستند. کودکان باید جفت ‌های متناظر را در هر دو کارت به سرعت پیدا کرده و به یاد داشته باشند. این فعالیت به آن ‌ها کمک می‌ کند تا تمرکز خود را افزایش داده و حافظه خود را تقویت کنند.

·         بازی پازل

کودکان  باید قطعات پازل را به گونه ‌ای قرار دهند که یک تصویر کامل شود. این فعالیت کودکان را در تصمیم گیری منطقی و صحیح یاری می کند. همچنین به وسیله این بازی، کودکان تصویر سازی و تفکر خلاق خود را تقویت می کنند.

بیشتر بخوانید: انواع مهارت‌های حرکتی کودک و راه‌های تقویت آنها

·         توپ بازی

این بازی به این صورت است که کودکان باید دایره‌ وار بر روی زمین بنشینند. در این بازی دو توپ متفاوت مثلا به رنگ های آبی و قرمز وجود دارد. هر کدام از توپ ها باید در دستان یک کودک قرار بگیرد. قانون بازی این است که مثلا توپ آبی به هر کودکی که رسید، باید آن را به فردی بدهد که در طرف راست او نشسته است. توپ قرمز هم اگر به کسی رسید، باید آن را به سمت مقابل خود پرتاب نماید. باید سرعت بازی به اندازه ای زیاد شود تا کودکان عملکردی جابجا انجام داده و یک به یک از دور بازی حذف شوند. اگر تعداد کودکان بیشتر شود، می توانید با افزایش تعداد توپ ها، چالش هایی را برای کودکان ایجاد کنید.

·         بازی لگو سازی

برخی از کودکان علاقه زیادی به بازی های ساختمان سازی و لگو دارند. لازم به ذکر است این کودکان با انجام این بازی، مهارت هایی مانند عضله سازی، همکاری، مهارت ‌های حرکتی و حل مسئله را یاد خواهند گرفت. یکی از راه های افزایش ترغیب کودکان به این بازی، مشارکت والدین در برخی مواقع است. وال دین می توانند با ساخت شکل ها و اجسام مختلف، کودکان را عاشق لگو سازی کنند.

بازی هدفمند-موگه پارک

بازی هدفمند-موگه پارک

·         بازی چتر نجات

در بازی چتر نجات، کودکان دایره وار به دور هم  جمع شده و پارچه بزرگی را به شکل جمعی روی هوا نگه می دارند. سپس یک کودک توپ را بر روی پارچه انداخته و کودکان دیگر باید با تکان دادن پارچه، باعث بالا و پایین رفتن توپ شوند. در این بازی کودکان باید با هم هماهنگی داشته و با حفظ تعادل مانع افتادن توپ بر روی زمین شوند. برای ایجاد چالش های جدید در بازی می توان از توپ های بیشتری به طور همزمان استفاده کرد. از مزایای این بازی هدفمند، افزایش تمرکز کودکان، بهبود تعامل اجتماعی، افزایش هماهنگی میان چشم و عضلات بدن می باشد. والدین گرامی می توانند برای حفظ تعادل و هماهنگی حرکتی کودک خود، اقدام به تهیه ترامپولین نمایند. این وسیله در کنار یادگیری تعادل در مهارت های حرکتی، باعث نشاط و لذت بخشی کودک خواهد شد.

بیشتر بخوانید: فواید استخر توپ برای کودکان

·         فعالیت ‌های هنری

برخی از فعالیت ها نظیر خمیر بازی، نقاشی، کاردستی و … کمک زیادی به رشد قوه تخیل کودک می کند. کودکان با انجام این سرگرمی ها، از عضلات دست و انگشتان خود استفاده کرده و با رنگ های مختلف آشنا می شوند. بهترین کار برای علاقه مندی کودکان به فعالیت‌ هنری، نصب یک قفسه در اتاق کودک است که با انواع کتاب های رنگ آمیزی، ماژیک، مداد رنگی، قیچی کاغذ، چسب و … پر شده است.

بازی هدفمند-موگه پارک

بازی هدفمند-موگه پارک

مزایای انجام بازی های هدفمند

به طور کلی، بازی‌ های هدفمند به کودکان امکان یادگیری انواع مهارت‌ های مختلف را می ‌دهند. همچنین کودکان را از لحاظ روانشناختی و اجتماعی را تقویت می ‌کنند. البته مهم است که کودک بازی ‌ها را در سنین مناسب و با نظارت والدین یا مربیان انجام دهد. بازی ‌های هدفمند یا بازی ‌های آموزشی برای کودکان مزایای بسیاری دارند. در قسمت زیر به تعدادی از این مزایا اشاره خواهیم کرد:

1.      سرگرمی و تفریح

این بازی‌ ها به صورت جذاب و پرهیجان طراحی شده‌ اند تا کودکان از آن ها لذت را ببرند. از نمونه این بازی ها می توان به بازی در پلی گراند اشاره کرد که در این زمین بازی، کودکان علاوه بر مشارکت و ارتباط با دوستان خود، لذت و هیجانی وصف نشدنی را تجربه می کنند.

2.      آموزش مفاهیم و مهارت‌ ها

بازی ‌های هدفمند کودکان را به صورت فعال درگیر می ‌کنند و با استفاده از روش ‌های آموزشی متنوع، مفاهیم و مهارت ‌های مختلف را به آن‌ ها آموزش می ‌دهند. این بازی ‌ها می‌ توانند به بهبود مهارت ‌های ریاضی، زبان، علوم، مهارت ‌های اجتماعی و مهارت‌ های محاسباتی کودکان کمک کنند.

3.      تقویت تمرکز و توجه

طراحی بازی ‌های آموزشی به گونه ‌ای است که کودکان باید مشکلات را حل کنند و به سوالات پاسخ دهند که این عمل باعث می ‌شود تا آن ‌ها تمام توجه خود را به بازی اختصاص دهند.

4.      تشویق به یادگیری خود آموز

بازی ‌های هدفمند به کودکان فرصت می ‌دهند تا به صورت خود آموز و مستقل مفاهیم و مهارت ‌های جدید را فرا گیرند. این بازی ‌ها با استفاده از روش ‌های تعاملی و بر اساس نیاز های کودکان طراحی شده ‌اند تا آن ‌ها را تشویق به کشف و یادگیری کنند.

بیشتر بخوانید: برای بازی با کودک چقدر زمان بگذاریم؟

5.      تقویت مهارت ‌های اجتماعی

برخی از بازی‌ ها می‌ توانند بهبود مهارت‌ های همکاری، تعامل اجتماعی، حل تعارض و مهارت ‌های رهبری را ترویج دهند. از نمونه این بازی ها می توان به خانه مشاغل کودک اشاره کرد که علاوه بر لذت و سرگرمی کودکان، به آن ها تعامل، همکاری و حس مسئولیت پذیری را القا می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.